Mars'ta yasayabilen canli 1.23.2017

Bilim adamlari, Mars'in zorlu kosullarinda mikroplarin yasayabildigini kanitladi. Metanojen adi verilen bir grup mikroorganizma Mars'in kosullarina göre düzenlenmis bir laboratuvarda hayatta kaldi. Arkansas Üniversitesi astrobiyologlari tarafindan yapilan deneyde, uzaylilarin oldugu kanitlanamadi ama gözle görülemeyen bazi canlilarin var olabilecegi anlasildi.

 Mars'da Curiosity, metan gazi bulmustu. Dünyadaki metanin büyük bir kismi canli organizmalar tarafindan üretiliyor. Bunun üzerine harekete geçen bilim insanlari ayni durumun Mars'ta da mümkün olma ihtimalini düsündü. Yapilan deneyler Dünya'da metan olusturan mikroorganizmalarinin Mars'ta da hayatta kalabilecegini gösterdi. Dünya üzerindeki metanojenler hayatta kalabilmek için oksijene ya da fotosenteze ihtiyaç duymuyorlar.

Daha önce de Florida Üniversitesi'nden bilim adamlari Rusya'dan topladiklari bakterileri Mars'in basinç miktarina uygun biçimde tutmus ve Carnobacterium'un hayatta kaldigini tespit etmisti. Ancak deneyde kullanilan 10 bin bakteriden sadece 6 tanesi büyümeyi basarabildi.

Facebook Paylaş twitter'da Paylaş
loading...