Teknoloji Devleri Trump'a Savaş Açtı 2.7.2017

Aralarında Google, Apple ve Microsoft'un da bulunduğu yüze yakın teknoloji devi tarafından imzalanan bildiride Trump'ın vize yasağına karşı çıkıldı.

Teknoloji Devleri Trump'a Savaş Açtı: Vize Yasağı İçin Ortak Bildiri

Aralarında GoogleApple ve Microsoft'un da olduğu yüze yakın teknoloji devinin imzaladığı bildiri Trump'ın yedi ülke vatandaşlarının ABD'ye girişini yasaklayan kararname ile ilgili olarak temyiz mahkemesine sunuldu.

"YASAK ŞİRKETLERE ÖNEMLİ ZARAR VERECEK"

Teknoloji devlerinin imzalayarak bölge temyiz mahkemesine sundukları bildiride ABD'ye giriş yasağının 'Amerikalı şirketlere önemli zararlar vereceği' vurgulandı.

KARARNAME GEÇİCİ OLARAK DURDURULMUŞTU

Donald Trump'ın yedi ülke vatandaşlarının ABD'ye girişlerini geçici olarak yasaklayan kararnamesinin hemen ardından Seattle Federal Mahkemesi Washington ve Minnesota Eyaletleri'nin başvurusu üzerine kararnameyi geçici olarak durdurmuştu.

"200 ŞİRKET GÖÇMENLER VE ONLARIN ÇOCUKLARI TARAFINDAN KURULDU"

Teknoloji devlerinin San Francisco Federal Mahkemesi'ne ilettikleri bildiride "Kararname, Birleşik Devletler'in adaletli ve öngörülebilir göçmen yasalarını kontrol eden prensiplerden sapmayı temsil ediyor.Bu kararname işdünyasında, yenilenme ve büyümede büyük zarara neden olur" denilerek, Fortune'nın 500 listesinde '200 şirketin göçmenler ve onların çocukları tarafından' kurulduğunun altı çizildi.

İMZAYI ATANLAR ARASINDA TÜRKİYE KÖKENLİ BİR İŞADAMI DA VAR

Bildiriyi imzalayan şirketler arasında Chobani adlı yoğurt markasıyla tanınan Türkiyekökenli işadamı Hamdi Ulukaya'nın şirketi de bulunuyor.

kaynak:http://www.haberler.com/teknoloji-devlerinden-trump-in-ulkeye-giris-9237169-haberi/

 

Facebook Paylaş twitter'da Paylaş
loading...