Uçak ile yolculuk yapanlar dikkat.. 1.30.2017

Uçak yolculuğu yaparken ne kadar radyasyona maruz kalıyoruz? (NASA açıkladı)

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) raporuna göre, radyasyon kanserin en büyük nedenlerinden biri. Peki her yıl on milyonlarca kişinin yaptığı uçak seyahatlerinden ne kadar radyasyona maruz kalıyoruz?. Bu sorunun cevabı Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nden (NASA) geldi.

New Mexico'da içi helyum ile dolu araştırma balonunu gözkyüzüne çıkaran NASA bilim insanları uçak yolculuklarında maruz kalınan radyasyon miktarını belirledi.

Yaklaşık 1.5 yıl süren araştırmaya göre, 26 bin feet'ten (yaklaşık 8 bin metre) sonra yolcular radyasyona maruz kalmaya başlıyor. Yaklaşık 1.5 yıl süren araştırmaya göre, 26 bin feet'ten (yaklaşık 8 bin metre) sonra yolcular radyasyona maruz kalmaya başlıyor. Zira adeta bir mıknatıs gibi çalışan Manyetosfere yaklaşıldıkça maruz kalınan rasyasyon oranı da artış gösteriyor. Bu nedenle kıtalar arası uçuşlarda irtifa kısa mesafeli uçuşlara oranla daha yüksek olduğu için alınan radyasyon oranı da artıyor. Aynı çalışmaya göre, kutuplar üzerinde yapılan kıtalar arası uçuşlarda alınan radyasyon oranı ekvator üzerinden yapılanlara oranla 3 kat daha fazla.

 

Kaynak: http://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/ucak-yolculugu-yaparken-ne-kadar-radyasyona-maruz-kaliyoruz-nasa-acikladi,qyV6qmBpCESV4IxN0eE6ww/NUqUEYqm40i7ifjhYuuJwQ

 

Facebook Paylaş twitter'da Paylaş
loading...