Uzayda su şişesi sallarsanız ne olur 2.20.2017

Yerçekimsiz ortamda suyun, Dünya'da yaptığından çok farklı davrandığını biliyoruz. Çeşitli uzay videolarında gördüğümüz gibi su ve sıvılar küçük toplara dönüşüyor ve etrafta dolanıyorlar. Peki uzayda bir su şişesini sallarsanız ne olur? İşte bunun cevabını astronot Thomas Pesquet veriyor. 

Avrupa Uzay Ajansı'nın (Europen Space Agency) yayınladığı videoda, Pesquet'in “gönüllü deney” denilen denemelerden birini yaptığını görüyoruz. Dünya'nın yörüngesinde dönen Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki astronotlar bu deneyleri normal çalışma/görev saatleri dışında yapıyorlar. Fransız astronot bu deneyde önce su dolu bir şişeyi çevresinde döndürüyor, sonra şişeyi sallıyor, ardından da iki şişeyi yan yana sallıyor.

Uzayda suyun nasıl hareket ettiğini bilmek, uzay araçlarına takılan yakıt tanklarını daha verimli hale getirmek için optimize etme fırsatı verecek. Bilim insanları sıvıların yerçekimsiz ortamdaki davranışlarını gözlemleyerek ve ölçerek, yakıt tanklarını daha güvenli ve uzun süre kullanılabilir hale getirmeyi hedefliyor.

Fransız astronot Thomas Pesquet 2016'nın Kasım ayından beri Uluslararası Uzay İstasyonu'nda bulunuyor. Şimdiye kadar bir uzay yürüyüşü gerçekleştirmiş ve uzaydaki yaşam ile ilgili notlarını Twitter hesabından ( https://twitter.com/Thom_astro ) paylaşıyor.

kaynak:http://www.sozcu.com.tr/2017/teknoloji/uzayda-su-sisesi-sallarsaniz-ne-olur-1680071/

Facebook Paylaş twitter'da Paylaş
loading...